Programy restrukturyzacyjne i naprawcze

Prace doradcze o tym charakterze wykonywane są w sytuacjach wystąpienia w firmie negatywnych zdarzeń wewnętrznych, wywołanych pogorszeniem się koniunktury rynkowej lub niewłaściwym zarządzaniem; często wówczas, gdy firma jest już zagrożona upadłością, przed którą uchronić ją może zmiana sposobu prowadzenia biznesu. Programy restrukturyzacyjne przygotowywane są również wtedy, gdy właściciel decyduje się istotnie zmienić priorytety biznesowe firmy. 


Wyjściowym elementem takich programów jest diagnoza firmy tj. analiza na dany moment stanu wszystkich lub wybranych obszarów działalności, określenie jej atutów, ułomności i wąskich gardeł ograniczających rozwój oraz szans i zagrożeń; a na koniec sporządzenie rekomendacji, co do kierunków prac naprawczych z punktu widzenia celu, dla którego program jest przygotowywany.
Zasadnicze znaczenie dla sukcesu programu restrukturyzacji lub programu naprawy ma restrukturyzacja kosztowa, ponieważ wielkość i struktura ponoszonych kosztów jest odzwierciedleniem formuły, w jakiej odbywa się działalność komercyjna. Często też to koszty w stopniu większym niż przychody, przesądzają o braku efektywności działania firmy. Równie ważnym jak koszty obszarem prac jest poprawa płynności finansowej, gdyż trwała utrata płynności, wynikająca z nieefektywności działania lub z niewłaściwego systemu, w jakim odbywa się działalność handlowa, stanowi przyczynę trudności finansowych i upadłości przedsiębiorstwa. 
Na podstawie powyższych analiz, jak też w oparciu o badania rynku, eksperci BAA opracowują nowy model działalności biznesowej wraz z zadaniami odnośnie restrukturyzacji kosztów i ewentualnego zasilenia kapitałowego firmy, niezbędnego dla przywrócenia jej płynności.
Stosownie do potrzeb, BAA oferuje także diagnozy szybkie (tzw. quick scan), wykonywane w ciągu kilku dni (bez badań pogłębionych) i sporządza wstępne rekomendacje zakresu niezbędnych działań naprawczych. 

Share by: